Látványos tervezés Allplan és Cinema 4D segítségével!

2021. 10. 13.

Biztos láttál már olyan látványtervet, amin szinte megszólaltak az odagenerált emberek, hallottad a madárcsicsergést és az autók morajlását. Sőt, talán a Te irodád már készített is ilyen látványtervet… De hogyan is lehet erőteljesebb, látványosabb vizualizációt elérni az Allplan és a Cinema 4D segítségével? Erről hoztunk egy érdekes cikket, melyet Enzo Pasqua készítet az Allplan blog számára.

Az építészeti látványtervek célja, hogy az élethű kép látványa segítsen a tulajdonosnak meglátni azt, amit mi mérnökök már a vonalak mögött is észreveszünk: a végső megjelenést! Az úgynevezett építészeti renderelési szolgáltatások népszerűek, hiszen könnyebb eladni a kész terméket, könnyebb tárgyalni a befektetőkkel, ha látnak valamit. Az óriási terepasztalokon felépített makettek kora lassan leáldozik – olcsóbb, gyorsabb és egyszerűbb is látványtervező szoftverrel dolgozni.

Ma már számos 3D-s építészeti renderelési szoftvereszköz közül választhatunk, a lenyűgöző, fotórealisztikus képekhez a legjobb kombinációt az Allplan modellező eszközeinek és a Cinema 4D erőteljes vizualizációjának ötvözése jelenti. A hatékony munkafolyamat létrehozásának képessége, a modellezés pontossága és a létrehozott képek minősége minden szempontból a legjobb – mind az ügyfelek, mind a tervezők számára. Enzo Pasqua összeszedte sok éves tapasztalatain alapulva, hogyan érdemes ezt a két eszközt együtt használni.

cinema 4d
Photo: Enzo Pasqua

1. Modellezz hatékonyan az Allplan és a Cinema 4D segítségével

„Az egyik fő ok, amiért ezt a szoftverkombinációt használom, az a gyors és pontos modellezés, amelyet az Allplan lehetővé tesz. Gyakran előfordul, hogy amikor vizualizáció készítésére küldenek egy projektet, 2D-s CAD-fájlokat kapok, amelyeket 3D-ben kell modellezni, mielőtt az építészeti renderelésre sor kerülhetne. Ez dupla munka, amelyet a lehető leggyorsabban kell elvégezni. Az Allplan segítségével gyorsan és egyszerűen lehet pontos 3D modellt készíteni a rajzokból, amelyet aztán a Cinema 4D-be lehet exportálni.” – írja Enzo Pasqua a modellezési tapasztalatait.

Majd hozzáteszi, hogy fel kell ismerni, hogy a két programnak különböző erősségei vannak, amelyek kiegészítik egymást – és a két program legjobb tulajdonságainak kombinálása adja a legjobb eredményt. Például az építészeti elemek modellezésére az Allplant ajánlja, mert a szoftver pontossága gyorsabb és kényelmesebb munkafolyamatot tesz lehetővé. A Cinema 4D-ben azonban lényegesen egyszerűbb és hatékonyabb az anyagszerűségek, textúrák, megvilágítás vagy a környezeti hangulat beállítása.

2. A szervezés a kulcs

A következő szempont, hogy a modellfájl rendezett és következetes módon legyen beállítva. A modell felhasználási módjától függően érdemes megfontolni, hogyan határozzuk meg az építménystruktúrát, és hogyan különítjük el a szinteket és rejzfájlokat. A fóliák használata már a kezdetektől fogva okos lépés, mivel így az összes elemet csak a szükségesekre lehet leszűrni. Különösen az építményinformációs modellezés (BIM) esetében előfordulhat, hogy sok elem található ugyanazon a rajzrétegen, amelyeket aztán nehéz exportálni.

Például egy külső kép rendereléséhez nem biztos, hogy szükség van a belső elemekre, így ha ezeket az elemeket ki tudja szűrni, a fájl mérete kisebb, a renderelés pedig sokkal gyorsabb lehet. A fájl felosztása és hierarchizálása mind szervezési szempontból segít a modell Cinema 4D -be történő exportálásakor, mind pedig a modell frissítésekor vagy módosításakor. A két eszköz együttes használatában az a jó, hogy az Allplan hierarchiája teljes egészében exportálódik a Cinema 4D-be, így a modell kezelése sokkal könnyebbé válik. Továbbá, ha bármilyen változás történik, csak a módosított elemek frissülnek.

3. Tartsd tisztán

A túl sok részlet elnehezítheti a modellt, és időigényessé teheti a renderelést, ezért érdemes a modellt tisztán tartani a felesleges objektumoktól. Ugyanakkor az is hasznos lehet, ha van néhány helyőrző objektum az Allplanban, így a részletgazdag tárgyelemek Cinema 4D -ben való elhelyezése könnyen és a megfelelő méretarányban történhet. Ez különösen hasznos például olyan tárgyak esetében, mint a belső vagy külső bútorok.

cinema 4d
Photo: Enzo Pasqua

4. Egyszerű eszközök kihasználása a gyors eredményekért

A munkafolyamatok lehető leghatékonyabbá tétele érdekében mindkét program néhány funkcióját felhasználhatja a szükséges lépések csökkentésére. Az Allplanban például könnyen hozzárendelhetők színek és textúrák a különböző elemekhez. Ha azonban a modell vizualizációs célokra kerül felhasználásra, érdemes a dolgokat egyszerűsíteni, és a textúrák helyett színeket használni. Ennek oka, hogy a Cinema 4D-ben dolgozva így könnyen kiválasztható az összes elem azonos anyagszínnel, ami időt takarít meg.

Egy másik időtakarékos tipp, ha az Allplanon belül a kamerát a modell kívánt nézetére állítjuk. Amikor a modellt ezután Cinema 4D-be exportáljuk, ugyanaz a nézet marad meg, így nincs szükség további manipulációra ahhoz, hogy a modellt a kívánt pozícióba helyezzük.

Végül, a könyvtári objektumok használata az Allplanon belül jelentősen javíthatja a modell kezelését, mivel a Cinema 4D is azonos példányokként kezeli őket, így jelentős megtakarítást jelent a renderelési idő és a fájlméret tekintetében.

5. Következtetés

„Építészeti vizualizációk készítésekor mindig egyensúlyozni kell a megfelelő részletességű, pontos modell létrehozása és a végeredmény minél hatékonyabb elérése között. Számos különböző szoftvereszköz áll rendelkezésre ennek az egyensúlynak az eléréséhez, de tapasztalataim szerint az Allplan és a Cinema 4D közötti zökkenőmentes együttműködés biztosította a legjobb munkafolyamatot az igényeimhez – és az eredmények magukért beszélnek.” – zárja hasznos gondolatait a szerző.

cinema 4d
Photo: Enzo Pasqua

Allplan és Cinema 4D a Tangenstől

Különösen hasznos és gyakorlatias ez a cikk, melyet Enzo Pasqua írt, ezért is döntöttünk lefordítása és közzététele mellett. Ha felkeltette az érdeklődésed a lehetőség, amit ez a két szoftver együtt tud, abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy cégünk mindkét szóban forgó programot kínálja számodra, érdemes beszélnünk, ha szeretnél még látványosabb, élethűbb látványterveket megrendelőid elé tenni. 

Vedd fel velünk a kapcsolatot!

Ezek a cikkek is érdekelhetnek!

Még több hasznos szakmai cikk

Partneri ökoszisztéma a digitális megoldásokhoz

Stefan Kaufmann, az ALLPLAN BIM-stratégia és új technológiák termékmenedzsere Hogyan győzzük le az...

Mérnöki szakemberek integrálása a hídtervezésbe a BIM segítségével

A hídtervezés és -építés során a geometriai tervezésen, a koordinációs munkán és a kivitelezés...

A jövő a részletekben rejlik, avagy a betonacél részlettervezés jövője

A betonacél részlettervezés ma már egészen máshogy történik mint régen. Emlékszik még arra az...

A BIM-től a digitális eszközkezelésig az AI és az IoT segítségével

Miközben az épületinformációs modellezés (BIM) forradalmasította a szerkezetek tervezésének és...

5 AEC iparági trend, amelyre 2021-ben figyelni kell

Az elmúlt év jelentősen felforgatta többek között az építészeti, mérnöki és építőipari (AEC)...

Fő termékeink

Utolsó hírünk

Az ALLPLAN elindítja az Allplan Cloud szolgáltatásokat az Allplan előfizetésekkel együtt

Továbbfejlesztett tervezés-építés munkafolyamatok az Allplan Cloud segítségével Az ALLPLAN ma...